Saç Ekimi, FUE ve FUT Yöntemleri

Saç ekimiSaç dökülmesine neden olan birçok faktör var. En sık karşılaşılan saç kaybı şekli, tıbbi olarak androjenik alopesi adı verilen ve cinsiyet hormonlarının etkileri ile ortaya çıkan erkek tipi saç kaybı. Androjenik alopesi dışında yanık, travma ve bazı hastalıklar sonucu da saç kaybı ortaya çıkabiliyor.

Saçlarınız neden dökülüyor?

Saç kaybı genellikle ya başın tepe kısmından, ya da alın bölgesinde şakak üstlerinden başlıyor ve zamanla başın önce tepe kısmına, daha sonra da arka kısımlarına doğru genişliyor. Son aşamada sadece dökülmeye karşı en dayanıklı bölgeler olan kenar kısımları ve ense bölgesinde saç kalıyor. Bu bölgelerdeki saçlar, cinsiyet hormonlarının saçlar üzerindeki etkilerine karşı daha dirençli oluyor. Dirençli bölgelerdeki saçların da dökülmesi tam bir saç kaybına yol açar ki, bu durum son derece ender rastlanan bir durum. Saçların, başın her bölgesinde dökülmeye farklı derecelerde direnç göstermesinin nedenleri ise net olarak bilinmiyor.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Saç kaybını önleyen ya da dökülen saçların yerine yeniden saçların çıkmasını sağlayıcı nitelikte kesin çözüm üreten tıbbi bir tedavi henüz geliştirilemedi. Bu sorunun çözümü, ancak cerrahi olarak uygulanabilecek bazı yöntemler ile mümkün. Uzun yıllardır alopesinin cerrahi olarak giderilmesine yönelik birçok teknik geliştirilmiş. Bu tekniklerin büyük bir kısmı günümüzde uygulanmıyor, son yıllarda, en modern ve en yeni teknik olan mini ve mikro greft yöntemi popüler hale gelmiştir.

Saç ekme teknikleri

Kliniğimizde saç ekiminde FUE ve FUT teknikleri uygulanarak mini ve mikro greft ekimi yapılıyor. Bu yöntemler, çok olan yerden alıp az olan yere transfer etme esasına dayanıyor. FUT yönteminde saçların dökülmeye karşı en dayanıklı olduğu ense bölgesinden 1.5-2 cm. genişliğinde ve 10-12 cm. uzunluğunda şerit şeklinde, içinde saçları da içeren bir deri çıkarılıyor. Şerit şeklindeki derinin çıkarıldığı alan, karşılıklı deri kenarlarının birbirine yaklaştırılarak dikilmesi ile kapatılıyor. Çıkarılan saçlı deri, operasyon ekibi tarafından her birinin içinde 1-6 saç teli kalacak şekilde, sayısı yüzlerce ya da birkaç bin olacak kadar ince ince doğranıyor. 1-2 saç teli içeren parçalara mikro greft, 3-6 saç teli içeren parçalara mini greft adı veriliyor. Doğrama işlemi tamamlandığında ekim yapılacak bölgeye küçük çaplı delikler açılır, mini ve mikro greftler açılan delikler içine yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanıyor. FUE yönteminde ekimi yapılacak olan mikro greftler başın saçlı olan tarafından tek tek saç kökleri olarak alınıp, ekilecek yere transfer ediliyor. Tek tek alım yapıldığı için alınan yerdeki açılan ince delikler kendiliğinden kaynıyor, bu nedenle delikleri dikişle kapatma gereği olmuyor.

Operasyon, lokal anestezi altında, işlem yapılacak bölge uyuşturularak yapılıyor. Ekim yapılacak alanın genişliğine göre 3-6 saat sürebiliyor. FUT yöntemi uygulandığında ekim yapılacak alan geniş bir bölge ise ilk yapılan ekim bazen yeterli olmayabilir, böyle durumlarda 2 ya da 3 seanslı operasyonlar planlanır. FUE yöntemi uygulandığında ise ekim işlemi, birkaç gün daha devam edilerek tamamlanıyor. Operasyonun bitiminde evinize dönebilirsiniz, hastane bakımı ve yatışı gerektirecek bir işlem değil. Operasyonun ardından rahatsız edecek derecede ağrı olmuyor, hissedebileceğiniz hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Ameliyattan 4 gün sonra banyo yapabiliyorsunuz.

Ekim yapılan saçlar, canlılıklarını koruyorlar. Normal saçlar gibi uzuyorlar. Ancak operasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde ekilen saçlarda geçici bir dökülme oluyor, ancak bu dökülmenin ardından aynı noktalardan yeni saçlar çıkıyor. Saçların tekrar çıkması ve normal uzama sürecine girmesi yaklaşık 6 ay zaman alıyor. Ense bölgesinden alınan saçlar, dökülmeye karşı dirençli oldukları için, ekim yapıldıktan sonra da bu özelliklerini koruyorlar, yani ekilen saçlar kalıcı oluyor. FUT yönteminde ekim yapmak için saçlı derinin alındığı ense bölgesinde ise dışarıdan bakıldığında saçların arasında kaldığı için fark edilmeyen ince bir çizgi şeklinde iz kalıyor.