Jinekomasti

Erkek memesinin büyümesine jinekomasti diyoruz. Jinekomastide tek göğüs ya da her iki göğüs de etkilenebiliyor. Her ne kadar bazı ilaçlar ve tıbbi sorunlar erkek göğsünün fazla gelişmesiyle ilgili olsa da, hastaların çoğunda olayı tetikleyici kesin bir neden bilinmiyor.

Jinekomastinin nedenleri

Başta kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun biyolojik gelişimini yönlendirir. Erkeklik hormonları ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini baskılar. Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomastinin temelinde bu hormonların meme dokusuna etkisi arasındaki dengesizlik yatıyor. Doğuştan olan Klinefelter Sendromu, ya da testislerin alınması gibi erkeklik hormonu olan testosteronun seviyesinde azalmaya neden olan durumlar, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri gibi kadınlık hormonu olan östrojenin seviyesinde artışa neden olan durumlar, şişmanlık, böbrek yetmezliği, hemodiyaliz, tiroid hormonu dengesizliği, karaciğer tümörleri, alkol, simetidin, amfetamin, marihuana, trisiklik antidepresanlar, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroid gibi ilaç ve madde kullanımları, jinekomastiye neden olabiliyor. 10-16 yaşları arasındaki erkek çocuklarda %40'a varan oranlarda görülmektedir, %65 ile en yüksek oranda görülme dönemi, erkeklerin boyca büyüme hızının en yüksek değeri ile eş zamanlıdır. Yapılan araştırmalarda jinekomastinin, hastaların %27’sinde bir yıl, %7.7’sinde ise iki yıl sürdüğü, yetişkinlik çağında ise %4’ünde devam ettiği gözlenmiştir. Ergenlik döneminde erkeklerin %50-60 oranlarında görülür, 1-2 yıl kadar devam edip %75’i iki yılda, %90’ı üç yılda tamamen kaybolur. Yaşlılık döneminde ise yaşın ilerlemesi ile vücuttaki hormon dengelerinin değişmesiyle, vücutta yağ oranının artması sonucu meme kitlesinde de artış gözlenebiliyor.

Jinekomasti ve etkilenen dokular

Meme, 2 ana dokudan ibarettir: Yağ dokusu ve meme bezleri. Jinekomastide bu dokulardaki artışa göre sınıflanır ve tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tip olarak adlandırılan jinekomastide meme bezlerinin büyüklüğünde bir artış söz konusu. Adipoz tip olarak adlandırılan jinekomastide yağ dokusunda bir artış söz konusu. Hem yağ dokusunun hem meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak adlandırılıyor.

Tedavide nasıl bir yol izlenir?

Jinekomasti tedavisinde izlenecek yol hastanın yaşına göre değişiyor. Ergenlik döneminde jinekomastinin kendi kendine kaybolabileceği akıldan çıkarılmamalı. Bu dönemde ileri jinekomasti olgularında bir endokrinoloji uzmanı kontrolünde tıbbi tedavi de uygulanabilir. Jinekomastinin altında yatan tiroid, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, ya da jinekomasti oluşturacak ilaç ve madde kullanımı gibi sebepler varsa öncelikle sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi programı uygulanmalı. Hasta ergenlik dönemini geride bırakmış ve halen daha jinekomastisi devam ediyorsa, jinekomastinin altında yatan herhangi bir sebep yoksa bu durumda uygulanacak tek tedavi seçeneği cerrahi. Bu durum, spor ya da diyet programları ile ortadan kaldırılamaz.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Ameliyat tekniği, meme büyümesine neden olan kitlenin hangi dokudan kaynaklandığına, memenin ne ölçüde büyüdüğüne ve deride de bir bollaşma olup olmadığına göre belirleniyor. Meme büyümesi, meme bezlerinden kaynaklanıyorsa meme başının alt yarısından yarım çember şeklinde kesilerek meme altında dolgunluğu oluşturan kitlenin kesilerek çıkarılması gerek. Meme bezleri sert bir dokuya sahip olduğu için küçük küçük parçalara ayrılması mümkün değil, çoğu kez bütün olarak çıkarmak gerekiyor. Çıkarılan meme bezlerinin içeride oluşturduğu boşlukta kan birikimini önlemek amacıyla dren diye adlandırdığımız plastik tüplerden yerleştirmek gerek. Drenler genelde 1 - 2 gün sonra çıkarılıyor. Ben, deri üzerindeki kesiyi, kendi kendine eriyen iplikler ile dikerek kapatıyorum, böylece sizin için dikişleri aldırma stresi ve zahmeti de olmuyor. Kesilen yer belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşiyor. Meme büyümesi, yağ dokusunun artışından kaynaklanıyorsa bu durumda liposuction tekniği uygulanabilir. Liposuction, vücutta belli bölgelerde birikim yapan yağların, küçük bir delikten girebilecek ince bir kanül yardımıyla vakum yapılarak çıkarılması işlemine deniyor. Ben, liposuction işlemine başlamadan önce, göğüs bölgesine kanamayı azaltıcı özel solüsyonlar injekte ediyorum. Böylece ameliyat esnasında kan kaybı ya hiç olmuyor ya da çok az oluyor. Bu uygulama ayrıca ameliyattan sonra hissedilen ağrıyı da düşürüyor. Deriden sadece kanülün girebilmesine yetecek kadar 3-4 mm uzunluğunda delikler açmak yetiyor. Açılan deliklerin içinden meme altına kanüller sokularak yağ dokusu vakum yapılarak emiliyor. Deride 3-4 mm lik kesiler olduğu için hemen hemen hiç iz bırakmadan iyileşiyor. Meme büyümesi hem meme bezlerinden hem de yağ dokusundan kaynaklanıyorsa yağ dokusu liposuction yöntemiyle, meme bezleri de meme altından kesilerek çıkarılması gerek, ben bu gibi durumlarda her iki yöntemi kombine ederek uyguluyorum. Meme fazla miktarda büyümüşse meme altındaki dokular alındığında deride de bir miktar bolluk ve fazlalık kalacaktır. Bu durumda derinin normal gerginliğini kazanması için fazlalık olan derinin de kesilerek çıkarılması gerek. Bu gibi derideki fazlalıklarını çıkardığımız durumlarda ise deri fazlalıklarının alınma yerlerinde izler de kalıyor.

Ameliyat bilgileri

Ameliyat mutlaka uygun donanıma sahip bir hastanede yapılmalıdır. Anestezi tipi meme kitlesinin büyüklüğüne göre değişebiliyor. Ameliyat geniş bir bölgeye uygulanmayacaksa lokal anestezi altında yapmak mümkün. Lokal anestezinin yeterli olmayacağı kadar geniş bir bölgeyi kaplıyorsa genel anestezi seçilir. Ameliyat süresi uygulanacak tekniğe göre 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişiyor. Aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat sayılmaz, olabilecek hafif ağrı, normal ağrı kesici ilaçlar ile kontrol edilebiliyor. Yani ağrıdan yana bir sıkıntınız olmaz. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sırasında meme bezleri kesilerek çıkarılmışsa göğüs bölgesine 1 hafta süreyle baskılı bandaj uygulamakta yarar var, liposuction uygulanmışsa 4 hafta boyunca göğüs bölgesini saran bir korse kullanacaksınız. Ameliyatın ardından 3-4 gün sonra normal hayatınızı sürdürüp iş hayatına dönebilecek ölçüde iyileşirsiniz. Liposuction uygulaması yapılmışsa göğüs bölgesinde morarma ve ödeme bağlı şişlikler olabilir, bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kayboluyor ve yaklaşık 2 ay içinde göğsünüzün yeni şekli ortaya çıkıyor. Ameliyattan 2 gün sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz