Dış Dudak Estetiği (Vulvoplasti)

Cinsel organ estetiğiKadın cinsel organlarında doğuştan olan şekilsel farklılıklar ya da yılların ilerlemesiyle ortaya çıkan normal değişiklikler, bir çok kadında psikolojik rahatsızlığa, mutsuzluğa ve komplekse yol açabiliyor. Böyle bir durum, kadının cinsel hayatını etkiliyor ya da kadının cinsel ilişkiye girmesine de engel teşkil edebiliyor. Büyük dudaklar ya da dış dudaklar, kadın cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmı. Dış dudakların şekli, büyüklüğü ve dolgunluğu ise  vulva estetiği üzerinde en göze çarpan faktörler oluyor. Bazı genç kadınlarda bu dış anatomik yapıların bir kısmı ya hiç gelişmemiş, ya az gelişmiş, ya asimetrik olarak gelişmiş ya da fazla gelişmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Cinsel organ estetiği, gerçekten ciddiye alınması gereken bir problem olabilir mi?

Evet...  Hem de tahminlerinizin ötesinde, son derece ciddiye alınması gerek. Vulva yani dış dudakların estetik görünümü ile ilgili genel olarak rastladığım problem, ya aşırı dolgun olması ya da yeterince dolgun olmaması. Bu güne dek bu ikisinin dışında başka türlü estetik probleme hemen hemen hiç rastlamadım. Dış dudakların fazla dolgun olması, genelde doğuştan gelen yapısal gelişime bağlı. Dış dudakların dolgunluğuyla birlikte bazen genital bölgenin üzerindeki kasıklar arasında kalan üçgen şeklindeki pubis bölgesi de dolgun oluyor. Pubis bölgesinin dolgunluğu özellikle bikini giydiğinizde kendini gösteren, estetik olmayan kötü bir görünüm oluşturuyor. Büyük dudakların dolgunluğu, vulvanın aşırı terlemesine, terlemeye bağlı olarak kötü kokmasına, vagina salgılarının birikerek mantar infeksiyonlarına zemin hazırlamasına, bu yüzden kadının erkek karşısında kendini kötü hissetmesi gibi psikolojik problemlere de neden oluyor. Diğer taraftan kadının kıyafet seçiminde de kısıtlama oluşturması, dilediği şekilde bikini, pantolon ya da iç çamaşırı giyememesi de ayrı bir sorun. Dolgun olan büyük dudakların, lokal anestezi altında uyuşturularak ya da gerektiği durumlarda genel anestezi altında küçültülmesi gerekiyor. Ben küçültme işlemini ya içeride dolgunluğa neden olan yağ dokusunun liposuction yani yağ emme yöntemiyle ya da deride de fazlalıklar varsa fazlalık deri ile birlikte fazlalık dokuların kesilip çıkararak yapıyorum. Dış dudakları dolgun olan kadınların genelde pubis bölgesi de dolgun oluyor. Eğer pubis bölgesinde yani kasık üçgeninde de dolgunluk varsa bu bölgeye de liposuction uygulandığında sonuç daha da çarpıcı oluyor.

Cinsel organ estetiği kimler için uygundur?

Estetik dış dudak küçültme ameliyatlarını, bu tür şikayetleri hisseden, ergenlik döneminin bitmesiyle genital organların şekillenme süreci tamamlanmış olan kadınlarda uygulamak mümkün. Hastanın çocuk doğurup doğurmadığının ya da o güne kadar cinsel ilişkiye girip girmediğinin hiçbir önemi yok. Çünkü kızlık zarı vaginanın girişinde yer alıyor ve dış dudaklar ise vajinanın dışında kaldığı için bu işlem kızlık zarına zarar vermiyor. Estetik vulva ameliyatlarının, hamile kalmaya, hamileliğin sonunda normal doğum yapmaya, cinsel ilişkiye girmeye ve orgazma hiçbir engeli yok. Yani bu ameliyatın ardından isterseniz hamile kalabilir, normal doğum yapabilirsiniz. Orgazm durumunda da bir değişiklik olmaz. Dış dudak estetiği, aktif cinsel hayatın başlamadığı genç kızlarda da yapmak mümkün. Son derece basit ve iyileşmesi uzun zaman almayan dış dudakların ihtiyaca göre küçültülmesi, yeniden yapılandırılması, cinsel hayat öncesi özgüven kazanılmasını sağlayarak vajinusmus gibi cinsel hayatında problem yaratabilecek kadının korkulu rüyalarını da sona erdiriyor.

Ameliyat ve sonrası nasıl olacak?

Dış dudak estetiği yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. Ağrılı bir ameliyat olduğunu sanmayın. Aynı gün normal hayatınızı sürdürebilecek ölçüde iyileşebilirsiniz. Tek başına liposuction işlemi uygulanmışsa deri üzerinde 1-2 mm lik kesikler 1 hafta içinde kendi kendine iyileşiyor. Deri ile birlikte yağ dokusunu küçülttüğüm ameliyatlarda kendi kendine eriyen dikişlerden kullanıyorum, bu sayede dikiş alma zahmeti ve stresi de hissetmiyorsunuz. Ameliyat yarası yaklaşık 7-10 gün içinde iyileşiyor. Cinsel organınızın temiz tutulması ve hijyene dikkat edilmesi dışında özel bir bakım gerektirmiyor. 2-3 haftalık iyileşme döneminin ardından cinsel hayatınıza da kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Dış dudakların dolgunluğunu yitirmesini ise yaşın ilerlemesi sonucu yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkıyor. İçindeki yağ dokusu zayıflığı, dış dudakların görünümüne doğrudan yansıyor. Dış dudakların küçük ve zayıf olması nadiren doğuştan olan yapısal gelişimle de ilgili olabiliyor. Dış dudakları dolgunlaştırmak için vücudun diğer bölgelerinden aldığım bir miktar yağı, dudaklar içine enjekte ediyorum. Enjekte edilecek olan yağları, karın, kalça, basen gibi yağ fazlalığı olan herhangi bir yerden, yağ alma ( liposuction - yağ emme ) işlemi uygulayarak alıyorum ve dudakların içine injeksiyon yöntemi ile dolduruyorum. İşlem yaklaşık 1 saat kadar sürüyor, lokal ya da genel anestezi altında yapmak mümkün, ben uygulanan tekniğin kalitesi açısından çoğu zaman genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Yağ enjeksiyonu ile dolgu yapmak ağrılı bir işlem sayılmaz. Aynı gün normal hayatınızı sürdürebilecek kadar iyileşiyorsunuz. Cinsel organınızın temiz tutulması ve genel hijyen dışında özel bir bakım gerektirmiyor. 10-15 günlük iyileşme süresinin ardından cinsel hayatınıza da kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Peki ya sonuç?

Bu ameliyatı olup da sonucundan memnun kalmayan hasta neredeyse yok. Estetik vulva operasyonları bu problemleri ortadan kaldırıyor, böylece özgüveniniz de yerine geliyor, cinsel ilişkide sırasında konsantrasyonunuz bozulmuyor ve sonuçta aldığınız zevk ve tatmin duygusu da artıyor. Bütün bunların yanı sıra sıkı pantolon, bikini gibi dilediğiniz kıyafetleri giyme özgürlüğünü kazandırıyorsunuz, havuz ya da denize girme gibi sosyal ortamlarda da ayrıca rahatlığın keyfine varıyorsunuz.