Estetik Boyun Ameliyatları

 Estetik boyun germe ameliyatları, gıdı olarak adlandırdığımız çene altı bölgesinin, yaşın ilerlemesiyle yavaş yavaş sarkmaya başlamasının sonucunda ihtiyaç duyulan ameliyatlar arasında yer alıyor. Estetik boyun germe operasyonlarını tek başına olduğu gibi yanak germe operasyonu ile birlikte de uygulamak mümkün.

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Klasik yanak germe ameliyatında yapılan ameliyat kesisini kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatıyorum. Boyun cildi ve kaslarını ayırarak yukarıya doğru gerdiriyorum ve iç dikişlerle sabitliyorum. Fazlalık olan deriyi keserek çıkarıyorum ve tekrar yerine dikiyorum. Bu manevra ile boyundaki kırışıklıklar ve sarkıklık düzeliyor, çene açısı belirginleşiyor, gergin ve estetik bir boyun görünümü sağlanıyor. Ameliyat kesisi, kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında görünür bir iz kalmıyor. Çenenin alt kısmında yağlanma, boyun kaslarında gevşeme ve bunlara bağlı sarkma olduğunda gıdı bölgesini de ayrıca düzeltmek gerekiyor. Buradaki yağları ya liposuction ile emerek çıkarıyorum, ya da çene ucunun hemen gerisinden 3 cm keserek gıdı gölgesine giriyor ve yağları keserek çıkarıyorum. Yağların çıkardıktan sonra hazır burası açılmışken gevşemiş olan boyun kaslarını da ortaya doğru yaklaştırarak birbirine dikiyorum ve böylece boyun kasları da sıkılaşmış oluyor, yağlar da alındığı için sarkmadan eser kalmıyor. Sonucunda boyun ile çene estetik olarak birbirinden ayrı olarak görünür hale geliyor.

Happy lifting – Askılama tekniği

Son zamanlarda estetik boyun germe ameliyatları için özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girdi. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştiriliyor, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutuyor, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı yanak dokusunu da yukarıya çekmiş oluyor. Böylece sarkmalar da düzelmiş oluyor. Böylece sarkmalar da düzelmiş oluyor. Ancak bu yöntem gıdı altında yağ birikimi de olan hastalar için tek başına uygulandığında yeterli değil.

Ameliyat bilgileri

Estetik boyun germe operasyonlarını uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapmak gerek. Yapılan işlem yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor. Boyun cildinin altında kan birikimini önlemek amacıyla dren yerleştiriliyor. Dren genelde 1 gün kalır, 1 gün sonra dren çıkarılınca siz de hastaneden ayrılabilirsiniz. Ameliyatın ardından çene altından da girişim yapılmışsa çene altına bandaj uygulanır ve bu bandaj 1 hafta kalır. Ameliyat sonrası boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir, bunların hepsi normal. Ağrı rahatsız edecek derecede olmuyor ve ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabiliyor. Ameliyattan 2-3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek kadar iyileşebiliyorsunuz. Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızlı bir şekilde azalıyor, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değil. Morarmaların kaybolması sizin hassasiyetinize göre değişiyor. Bu süre bazen hassas bünyeli kişilerde 15 güne kadar sürebilir. Estetik boyun germe ameliyatından sonra ödem ve morluklardan kurtulduğunuzda boyun bölgenizde çarpıcı bir düzelme gözleyeceksiniz. Çene ile boynunuzun birbiriyle birleşmiş görünümü da ortadan kalkacaktır.